Barvy mají svůj charakter a ovlivňují lidskou psychiku

Barvy není radno vybírat bez rozmyslu. Mají svůj charakter stejně, jako ho mají jednotlivé místnosti, a proto byste měli rozhodovat s ohledem na jejich vlastnosti. Přeci jen to budete hlavně vy a vaši nejbližší, kdo s nimi bude ve styku a na čí psychiku budou každý den působit. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme charakteristiku základních odstínů.

nátěry fasád

Bíla barva

V bílé barvě je obsaženo barevné spektrum v celém svém rozsahu. Možná proto jsou jí přisuzovány očistné účinky. Bílá dává sílu, probouzí kreativitu a v podstatě nemůže zklamat. Používá se také pro nátěry fasád. Zajímavé je, že v zemích orientu naopak symbolizuje truchlení nad ztrátou milované osoby.

Žlutá barva

Kdy při malování pokojů sáhnout po žluté? Vždy, když budete potřebovat hřejivý a rozjasňující efekt. Pomocí žluté dosáhnete radostného a energického výsledku. Únava bude rázem pryč, což se hodí například v kuchyni, jídelně, pracovně či v dětském pokoji. Jako vhodná kombinace se jeví s akcenty zelené a modré.

malování pokojů

Červená barva

Ohnivá, zářivá a energetická. Taková je červená barva, která navozuje atmosféru intimity a probouzí skrytou životní sílu. Sluší jí to po boku modré a zelené. V Číně symbolizuje štěstí, ale křesťané ji vnímají jako barvu umučení Krista.

Zelená barva

Prostřednictvím zelené barvy dosáhnete celkového uklidnění, ale také zvýšení koncentrace. Příznivé účinky na psychiku jsou žádoucí v místnostech, které slouží k odpočinku a relaxaci. Zelená dobře ladí s červenou, oranžovou a žlutou.

malování domů

Oranžová barva

Oranžová symbolizuje radost a moudrost. Stejně jako bílá se často používá při malování domů. V interiéru se hodí do společenských místností, jídelen a prostorů, ve kterých není dostatek denního světla. Dobře působí na trávení a údajně napomáhá při překonávání depresivních stavů.

Modrá barva

V souvislosti s modrou si okamžitě vybavíte oblohu a vodu. Ale také chlad a prázdnotu, což je z psychologického hlediska výhodné v ložnici, kde je žádoucí klid a uvolnění. Nebojte se ji zkombinovat s teplými barvami, jako jsou žlutá, oranžová a červená.