V novostavbách i při rekonstrukcích koupelen se s oblibou používají sprchové kouty, které velmi často nahrazují klasickou vanu. Jejich výhodou je nejen nižší spotřeba vody při sprchování oproti koupání ve vaně, ale také úspora místa v koupelně. Sprchové kouty také, díky svému designu, působí velmi elegantně. Jaké typy vám trh může nabídnout?
Nabídka je skutečně široká, liší se tvarem, velikostí, ale i cenou. Existují desítky značek, ze kterých můžete vybírat. Nejpopulárnější je Ravak, Roltechnik a Ronal. Při rekonstrukci bytového jádra si dávejte pozor, aby na sebe pasovala vanička a sprchový kout. Ikdyž na první pohled mohou vypadat stejně, stačí málo a nemusí pasovat. Ideální je, zvolit stejnou značku vaničky i zástěny.
Typy sprchových koutů
Sprchové kouty nabízí velké množství různých provedení, proto není problém zvolit příhodný sprchový kout do libovolně řešené koupelny. Základními typy jsou:
- Ucelený box. Tento sprchový kout obsahuje vaničku a zástěnu s dvířky, náleží k němu i postranní stěny, které mohou obsahovat masážní prvky.
- Klasický kout s vaničkou. K vaničce náleží zástěna s dvířky, sprchový kout je přiražen do rohu místnosti, ze dvou stran je ohraničen obloženou zdí koupelny, ze dvou stran zástěnou sprchového koutu.
- Sprchový kout bez vaničky s odtokovým žlábkem. Jedná se o kout, který tvoří pouze sprchová zástěna s dvířky. V místě vaničky pokračuje podlahová dlažba, do níž je vsazen odtokový žlábek, který odvádí vodu. Výhodou tohoto typu koutu může být bezbariérové provedení, kdy se sprchovací plocha nachází na stejné úrovni jako podlaha koupelny. S tímto řešením je však potřeba dopředu počítat a ponechat dostatečný prostor v podlaze pro odpad. Při rekonstrukcích koupelen v panelovém domě toto řešení většinou nepřichází v úvahu. Lze ale vytvořit vyzděný prostor nad úrovní podlahy, který nahradí vaničku a zároveň je tvořen stejnou dlažbou jako podlaha koupelny.
- Vyzděný kout. Zajímavým umístěním sprchového koutu může být také zděný výklenek v koupelně. Lze tak využít již stávající výklenek či ho pro plánovaný kout přímo vytvořit. Kout následně tvoří tři zděné stěny s obklady, čtvrtou stěnou jsou prosklená dvířka a lze si zvolit, zda součástí sprchového koutu bude také vanička, či zda využijete variantu dlažby s odtokovou mřížkou.
- Vana se zástěnou je řešením pro osoby, které chtějí zároveň využívat pohodlné sprchování ve stoje, ale nechtějí se vzdát klasické koupele ve vaně. V takovém případě se nabízí možnost ke klasické vaně připevnit zašupovací zástěnu, která při uzavření vytvoří podobné podmínky jako při sprchování ve sprchovém koutě.
Tvary sprchových koutů
Mezi klasické tvary sprchových koutů patří čtvrtkruh, čtverec či obdélník. Čtvrtkruhový kout šetří prostor v koupelně, čtvercový a obdélníkový naopak nabízí více prostoru při sprchování. Rozměry sprchových koutů se pohybují od nejmenších 75 x 75 cm po větší modely o rozměrech 120 x 80 cm či dokonce 150 x 150 cm.
Typy vaniček
Pokud se rozhodnete pro sprchový kout s vaničkou, nabízí se vám řada variant. Na trhu najdeme vaničky hluboké, které umožňují koupání malých dětí (či poněkud stísněného koupání pro osobu dospělou) i ve sprchovém koutě. Klasická vanička sprchového koutu je nižší, není možné do ní napustit vyšší hladinu vody, ale není velkou překážkou pro vstup do sprchy.
Cena vaničky se pohybuje od 2 000 Kč v závislosti na materiálu
Velmi elegantně potom vypadají ploché vaničky, které vystupují pouze mírně nad podlahu koupelny a kromě přitažlivého vzhledu osloví i osoby s omezenou hybností, kterým tento typ vaničky usnadní vstup i výstup ze sprchového koutu. Při instalaci ploché vaničky je však, stejně jako u odtokového žlábku, počítat dopředu s dostatečným místem pro odpad pod úrovní podlahy koupelny.