Jak vybrat strunovou sekačku krok za krokem

shutterstock.com

shutterstock.com

Zahrady u rodinných domů prošly velkou proměnou. Zmenšuje se užitková část zahrady na úkor části odpočinkové a okrasné. Hlavní prvky zahrad tvoří nejčastěji okrasné stromy a keře a travnaté plochy. Dojem z celé zahrady umocní pečlivě upravený trávník. Jak ale zvolit optimální pomocníky pro jeho úpravu?

Kde jsou vhodné strunové sekačky?

Strunové sekačky jsou nenahraditelné ve špatně přístupných místech, kolem plotů, stromků, k sekání trávy pod keři a v zákoutích zahrad. Velmi dobře se osvědčují také v okolí tvrdých předmětů, u nichž můžete sekat trávu, aniž byste se museli obávat ztupení nožů sekačky. Strunové sekačky jsou tedy vhodné i k sekání trávy okolo kamenů, zdí či u schodů. Jsou ideální k posečení malých travnatých ploch nebo na větší zahrady jako doplňková sekačka pro špatně dostupná místa zahrady.

Akumulátorová strunová sekačka, zdroj: mountfield.cz

Nejnovější hit: Akumulátorová strunová sekačka, zdroj: mountfield.cz

Některé sekačky na trávu mohou nabídnout ještě pohodlnější dosažení nepřístupných míst pomocí otočné sekací hlavy či flexibilního naklonění násady. Pohodlnému sekání mohou napomáhat také doplňky jako například přídavná pojezdová kolečka či teleskopická násada pro sekání špatně přístupných míst.

Dle způsobu napájení strunové sekačky dělíme

Strunové sekačky můžete nalézt v řadě provedení z hlediska napájení. V nabídce najdete

  • Strunové sekačky elektrické, které jsou na trhu nejběžnější. Jejich nespornou výhodou je nízká hlučnost a nenáročná údržba. K nevýhodám naopak patří nižší výkon a nutnost nacházet se v dosahu elektrické zásuvky. Koupíte je již od necelé tisícikoruny.
  • Strunové sekačky akumulátorové se stávají stále oblíbenější s postupně snižující se cenou. Umožňují práci i mimo dosah elektrické zásuvky, pohyb tak neomezuje přívodní šňůra a práce je tak jednodušší. Sekačky vybavené nejkvalitnější nabíjecí baterií zvládnou až 45 minutové sekání na jedno nabití baterie. Nevýhodou je opět nižší výkon a nutnost dobíjet baterie s předstihem před sekáním. Koupíte je již od třech tisíc korun.
  • Strunové sekačky se spalovacím motorem (častěji označované jako vyžínače a křovinořezy) jsou speciálním typem určeným k náročnějším činnostem. Nejčastěji jde o dvoutaktní benzínový motor. Předností tohoto typu sekačky je vyšší výkon a nezávislost na zdroji elektrické energie. Tento typ si poradí i s více vzrostlou trávou. Bohužel také vyrábí větší hluk a jejich provoz je dražší.

Typy strunových sekaček a jejich ceny

Strunové sekačky mají šířku záběru sečení v rozmezí 20-35 cm dle konkrétního typu. Práci s nimi zjednodušuje i jejich nízká hmotnost, která se pohybuje u nejmenších typů od 1,6 kg až po větší elektrické sekačky o hmotnosti 3,2 kg.

Menší typ strunové sekačky (hmotnost 1,6 kg), například od firmy Bosch, s výkonem 280 W a záběrem sečné hlavy 20 cm lze pořídit již od 700 Kč.

Zajímavost: Věděli jste, že nejlevnější zahradní traktor koupíte již od 29 000 korun?

Středně velká elektrická strunová sekačka o hmotnosti 2,5 kg, taktéž Bosch, má výkon 400 W, záběr sečné hlavy 23 cm a lze ji zakoupit v cenovém rozmezí od 1 100 do 1 600 Kč.

Větším typem sekačky je například elektrická strunová sekačka od výrobce Gardena, která má záběr 35 cm, hmotnost 3,2 kg a výkon 800 W. Tento typ si poradí i se vzrostlou trávou a plevelem a je možné ji pořídit za 2 400 Kč.

Benzínová strunová sekačka Ryobi o hmotnosti 8 kg a výkonu 750 W se pohybuje kolem 4 600 Kč.