Kdo je to vlastně takzvaný inspektor nemovitostí? Zatímco v Kanadě nebo v USA byste se na tohle asi nezeptali, v české kotlině je takové zaměstnání ještě pro mnohé neznámou. V dnešním článku se podíváme, co může odhalit a proč byste při nákupu nemovitosti jej měli využít také.
Na českém trhu totiž zeje velká díra, kterou může brzy začít využívat několik menších firem. Zatímco v Praze je jich již dostatek, v ostatních krajích to je horší (kromě větších měst). Inspektor nemovitostí má v malíčku výstavbu nemovitostmi od A-Z a může vám účinně poradit, jaké má dům nedostatky. To stejné platí, pokud budete kupovat nový byt v Praze 9 nebo kdekoliv jinde.
Dokonalý přehled o nemovitosti
A proč funkce inspektora nemovitostí na českém trhu vůbec existuje? Makléři realitních kanceláří mají většinou poměrně špatné znalosti o technických věcech týkající se dané nemovitosti. Inspektoři nemovitostí by vám měli být schopni lépe poradit a odhalit možné problémy. Díky tomu můžete ušetřit celkem značné množství peněz, klidně i několik set tisíc korun, při pořizování nemovitosti.
V zahraničí bez inspekce nikdo dům nekoupí
Například právě v Severní Americe je uzavíráno až 98% kupních smluv ohledně nemovitostí za přímé asistence inspektora nemovitostí. A pokud si v Kanadě nebo v USA vezmete hypotéku na koupi bytu či domu, dokonce po vás bankovní domy podobnou prohlídku přímo vyžadují a je součástí odhadu ceny nemovitosti. Podobně tak tomu je ve Velké Británii a dalších západoevropských zemích, kde se obvykle bez služby inspektora nemovitostí neobejde žádný prodej realit.
Máte zájem o prodej bytů v Praze 4? Jedná se o atraktivní lokalitu v blízkosti centra města. V nabídce jsou k prodeji byty na Vinohradech v nových bytových domech i starší zástavbě.
Co může odhalit inspektor nemovitostí?
V čem spočívá práce takového inspektora nemovitostí? Pomáhá vám objektivně a nezávisle posoudit, jestli je samotná koupě pro vás riziková z pohledu budoucích nákladů. Zkontroluje totiž reálný stav nemovitosti, jenž se může nepatrně nebo občas i velice lišit od popisovaného stavu. Plně by se tato služba na českém (ale i slovenském) trhu měla rozvinout během několika příštích let.
Kolik inspekce stojí?
Inspekce inspektora nemovitostí přitom není nijak finančně nákladná, tito pracovníci si účtují obvykle čtyři až pět tisíc korun za jeden konkrétní objekt (přesné částka je stanovena na základě plochy vybrané nemovitosti). Aktuálně působí v Čechách jen několik desítek takových inspektorů, pro tuzemský trh je jich ale potřeba několik stovek, dle odhadu odborníků ideálně zhruba 600.
Kdo ji zaplatí?
Záleží na domluvě, ale prodávající by neměl být proti, aby se cena odečetla od prodejní. Inspektor nemovitosti ale může být užitečný nejen fyzickým osobám, ale například i bankovním domům, pojišťovnám, ale i stavebním firmám.