Energetický průkaz stavby je povinnou součástí domů i bytů od roku 2009

shutterstock.com

shutterstock.com

Topení, to je jeden z největších žroutů našich financí. Není tak divu, že je velký tlak na zamezení úniků tepla z našich domovů. Dá se na něm totiž hodně ušetřit, stačí jen vědět, jak chytře na to. Každý nový dům či byt by měl mít energetický průkaz stavby. Co vám pomůže odhalit?

Okna za všechno nemohou

Je zcela přirozené právě na okna svalovat všechny úniky tepla našich domovů, jenže na vině může být i něco jiného, např. obvodové zdivo, podlaha a u domů a horních pater panelových domů je třeba kalkulovat i s únikem střechou. Jak zjistit, co je největší hrozbou právě u vás?

Termovize, dobrý přítel člověka

Termovizní měření probíhá jako měření unikající termální energie, tepla. Měřit lze kdekoli, získat lze cenné údaje, např. o proudění tepla v objektu. Termovizí je tedy možné zjistit především to, kudy ve zvýšené míře uniká teplo jak z důvodu mocných fyzikálních zákonů, tak i z hlediska stavebních nedostatků v objektu.

Potřebuje ubytování v Praze? Od krátkodobého ubytování pro turisty až po milenecký azyl.

Úniky a teplejší místa kamera zobrazuje pomocí infračerveného světla, které je běžně lidskému oku neviditelné. Výsledkem měření je termogram, vlastně takový barevný obrázek, na kterém je jasně znát, kde jsou slabší místa měřeného objektu. Barevná škála „černá – bílá“ se rovná teplotní „nejchladnější – nejteplejší“.

Kdy je vhodná doba

Termovize by se měla provádět v období od listopadu do března, kdy je únik tepla logicky nejcitelnější (ideálně když klesne teplota pod bod mrazu). Máte tak mnohem více odpovídající výsledky než kdybyste stejný proces provedli v teplém období.

Koho oslovit

S žádostí o služby se můžete obrátit na odborníky, kteří kromě tepelného úniku pomocí termokamery umí zjistit i riziková místa, na nichž se mohou tvořit plísně, a jsou schopni vám vše vysvětlit.

Kolik to bude stát

Termovizní měření si můžete zajistit od 3 000 Kč, ale záleží vždy na tom, co všechno budete chtít za pomoci termokamery a profesionálů zjistit.

Svépomocí to opravdu nezvládnete

Možná některé napadne, lze stejný průzkum provést svépomocí? Na vlastní hračičku si připravte pořádný balík peněz, nejlevnější z nich se pohybuje kolem 40 000 Kč, ale dá se pořídit i za několikanásobek. Cena se odvíjí od provedení a funkcí. Navíc bez potřebných zkušeností vám i sebelepší technika nepomůže.

Energetický průkaz stavby

Energetický průkaz stavby je již od roku 2009 nutnou součástí projektů – domů, bytů… Právě to, do jaké třídy objekt z hlediska energie spadá, ovlivňuje jeho cenu na trhu. Domy, byty i třeba ubytovny v Praze postavené od začátku roku 2009 musí mít štítky, které udávají to samé, co třeba štítky na elektrospotřebičích, tedy kolik nás bude jeho užívání stát.

Energetický průkaz stavby bude povinný pro všechny, zdroj: shutterstock.com

Energetický průkaz stavby bude povinný pro všechny

Výstavba domů se prodraží

S ohledem na tlak na snižování energetické náročnosti budov budou postupně stanoveny závazné podmínky pro rodinné domy i bytové projekty. V případě výstavby nové budovy po 1.1.2018 jste povinni dodržet požadavky na  energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou, což splňují tzn. pasivní stavby. To se dokládá již při samotném podání žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby. Tyto požadavky tak musíte zanést do projektu a tím dojde k mírnému zdražení samotné výstavby.

Výstavba rodinných domů bude od roku 2020 dražší, ale ušetříte na provozních nákladech.

Znění zákona je následující. Od 1.1.2018 se tato povinnost vztahuje na budovy s energeticky vztažnou plochou nad 1500 m2, od 1.1.2019 se jedná o budovy nad 350 m2 a od 1.1.2020 pro všechny budovy.