Z jakého materiálu by měla být sestava zahradního nábytku?

shutterstock.com

shutterstock.com

Plánujete zvelebit posezení na vaší zahradě? Určitě již pokukujete po sestavách zahradního nábytku a vidíte se usazeni na sluníčku s kávou a zákuskem. Této pohodě však předchází výběr nového nábytku, který není právě snadný. Nabídka je široká a největší otázkou zůstává, jaký materiál vám bude vyhovovat nejvíc.

Plastový zahradní nábytek

Cenově nejpřístupnější je plastový zahradní nábytek. Kromě nízké pořizovací ceny je jeho výhodou také skladnost – židle jde lehko stohovat na sebe. Lehkost materiálu oceníte při přemisťování nábytku i při uklízení na zimu. Velmi snadné je také čištění nábytku, postačí obyčejný vlhký hadřík, při větším znečištění s trochou saponátu.

Plastový nábytek sice nabízí velké množství tvarových variací i několik barevných odstínů, ale vzhledově nedosahuje kvalit některých jiných druhů zahradního nábytku.
K dalším nevýhodám počítáme:

  • kratší životnost
  • nízkou odolnost vůči mrazu – nábytek je nutné na zimu uklidit
  • nestálost barev – pokud zvolíte jiný než bílý nábytek, vlivem slunečního záření barva postupem času vybledne

Dřevěný zahradní nábytek

Velké oblibě se trvale těší dřevěný nábytek. Dřevo, jakožto přírodní materiál, působí velmi příjemně a hodí se do přírodního prostředí zahrady.

Jelikož se jedná o přírodní materiál, bude vyžadovat větší péči než plast. Kromě běžné očisty od prachu, je třeba provádět ochranné nátěry dřeva. Za správnou péči se vám dřevěný nábytek odvděčí dlouhou životností.

Při výběru dřevěného nábytku se zaměřte na druh dřeva, ze kterého je sestava vyrobena. Levnější zahradní nábytek se vyrábí z měkkých dřev (borovice, smrk), která jsou náchylnější a vyžadují větší péči. Odolnější je zahradní nábytková sestava z tvrdého dřeva (dub, severská borovice) a nejodolnější, avšak zároveň nejdražší, je nábytek z teakového dřeva, které skvěle odolá povětrnostním vlivům i dešti.

Dřevěný zahradní nábytek, zdroj: kupono.cz

Dřevěný zahradní nábytek, zdroj: kupono.cz

Ratanový nábytek

Sestava zahradního nábytku z přírodního ratanu je velmi romantická. Avšak vhodný je pouze do zimních zahrad či zasklených teras, neboť velmi špatně snáší místní podnebí a povětrnostní podmínky.

Pokud jste se ale zhlédli v elegantních výpletových křesílkách, můžete na venkovní použití zakoupit nábytek z umělého ratanu. Výpletová vlákna jsou vyrobena z PVC, nevadí jim tudíž vlhkost ani přímý déšť. Výplet z umělého ratanu je přitom od přírodního prakticky k nerozeznání. Výhodou je také velký výběr barevných odstínů i šíře výpletu.

Pokud chcete instalovat nábytek z umělého ratanu na nezastřešenou terasu, nezapomeňte při koupi pečlivě vybírat. Ratanový nábytek může mít kovovou konstrukci, která je náchylná na vlhkost a brzy začne rezivět. To se nepříznivě projeví i zabarvením výpletu v okolí konstrukce nábytku. Volte proto raději ratanový nábytek s hliníkovou konstrukcí, která nepodléhá korozi. A navíc je i příjemně lehká.

Kovový zahradní nábytek

Nábytek z kovu působí velmi masivně, ale také originálně. A podle typu zpracování často může odolný kovový nábytek na zahradu působit i dojmem starobylosti. Vysoká tepelná vodivost kovu však neumožňuje vyrobit celokovový nábytek. Ten by se pod slunečními paprsky stal takovou malou ploténkou. Je proto nejčastěji kombinován se dřevem. Masivní kovová konstrukce podpírá dřevěná sedátka i opěradla.

Kov je náchylný ke korozi, proto si, stejně jako dřevo, žádá pravidelné ochranné nátěry. Další nevýhodou je vysoká hmotnost takového zahradního nábytku.

Kovový zahradní nábytek, zdroj: kupono.cz

Kovový zahradní nábytek, zdroj: kupono.cz

Hliníkový nábytek

Novým trendem v našich zahradách je lehký hliníkový nábytek. Ten odpovídá současnému minimalistickému trendu. Hliníkový nábytek působí jednoduše, zároveň však není nijak fádní. Jeho velkou výhodou je nízká hmotnost i velká odolnost vůči povětrnostním vlivům. Díky své odolnosti je prakticky bezúdržbový, stačí ho zbavovat prachu. Nízká hmotnost usnadňuje přesun nábytku i jeho úklid. Jednoduchému úklidu napomáhají stohovatelná křesílka.

Trochu nepříjemné je, že hliníkový nábytek studí a nezbývá, než využít textilní podsedáky.

Hliníkový nábytek vypadá velice moderně, proto je vhodný spíše do zahrad u moderních domů. Ve vesnické zástavbě či přímo u roubenky by působil nepatřičně.