Okrasná zahradní jezírka dodávají krásný a originální design každé zahradě. Ačkoli se tvrdí, že zahradní jezírka nepotřebují žádnou údržbu ani složitý servis, toto tvrzení není zcela pravdivé. Pokud chceme u všech druhů zahradních jezírek docílit krásného vzhledu, musíme je udržovat v čistotě a s jejich čištěním pomáhat. A to nejen v době rozkvetu, ale po celý rok. Jaké práce jsou důležité v konkrétních ročních obdobích a jaké jsou obecné zásady údržby?
Paradoxně větší jezírka vyžadují méně péče
Čím větší okrasné zahradní jezírko, tím méně starostí s jeho údržbou a čištěním. Možná se toto tvrzení zdá jako paradox, ale je pravdivé. Větší plocha zahradních jezírek umožní vysázení většího počtu vodních květin a ostatní flory. Květiny v zahradních jezírkách dokáží čistit vodní plochu a zachovávat vodu v pořádku. Při plánování zahradního jezírka si také uvědomte, že existují možnosti, jak napomoci k čistější vodě v jezírkách bez námahy.
Odtékající voda se čistí lépe, než voda stojatá
Velmi důležitým faktorem je také to, zda má voda v jezírkách možnost odtékat nebo jestli se jedná o jezírko se stojatou vodou. Jezírka s možností odtoku s sebou mohou odnést velké množství nečistot na povrchu vody, se kterými by si rostliny možná nemusely poradit. I kaskády nebo malé vodopády mají více funkcí, než jen zvýraznit vzhled okrasného zahradního jezírka. Dokáží čeřit vodu, dodávají jí více kyslíku a napomáhají k jejímu čištění. Hlavní souboj ale v průběhu celého roku je s nečistotami.
S jakými druhy nečistot si jezírko nepomůže samo?
- Napadané větve, listy a velké nečistoty na hladině
- Přemnožené rostliny
- Zborcené břehy a uvolněné rostliny
- Úprava hodnot vody do odpovídajících norem (zejména pH)
Jak na údržbu na jaře
Vodní rostliny začínají rašit mnohem později, než rostliny na zahrádkách. Teplota vody totiž stoupá pomaleji. Díky nižším teplotám vody ještě nehrozí takové riziko vzniku bakterií a řas ve vodě, se kterými by si voda sama nedokázala poradit. Jedná se tedy o relativně pohodlné období co se týče prací na zahradním jezírku. Je třeba pouze po roztátí ledu odstranit nečistoty a případně upravit pH vody. V dubnu je pak vhodný čas k přihnojení a dělení leknínů.
Jak na údržbu v létě
V létě začínají rostliny v jezírku růst a pracovat tak, jak mají. Díky tomu tvoří velmi složité podmínky vzniku řas a bakterií, se kterými si velmi snadno poradí rostliny samy. Jen je třeba pravidelně otrhávat uhnilé listy leknínů a ostatních vodních rostlin. Pokud některé květiny nepřežily zimu, léto je ideální čas k jejich opětovnému dosazení.
Tip: Podívejte se na fotogalerii okrasných zahrad včetně okrasných jezírek
Jak na údržbu na podzim
Podzim je z hlediska údržby zahradních okrasných jezírek nejdůležitějším obdobím. Teplota vody klesá a množství uhnilých listů naopak stoupá. Začátkem října je důležité odebrání kalu ze dna jezírka. Nečistoty by se v zimě totiž množily a rozložily do vody. Na jaře by zakalily jezírko nepříjemnou zelení. Přes jezírko natáhneme ochrannou síť, která zabrání pádu velkého množství listí do jezírka. V případě pěstování ryb v jezírku je nutné v průběhu srpna a září jejich dostatečné vykrmení, aby měly dostatek tuku na zimu. Nezapomínejte ale, že jezírko musí mít dostatečné parametry pro přežití ryb!
Jak na údržbu v zimě
V zimním období jsou zahradní jezírka nejméně náročná na údržbu. Když zamrznou, poradí si samy. Když je tloušťka ledu dostatečná, odřežeme uschlé stonky rostlin v ledu, aby v nich nemohli přežívat škůdci. Před rozmrznutím ledu je vhodné povrchové nečistoty z ledu zamést, aby se nedostaly zbytečně do vody.