Tipy, jak si uspořádat zahradu

Koupili jste nový dům s velkou zahradou a nevíte přesně, co si s ní počít? A nebo vám najednou vaše zahrada přijde málo využitá a přemýšlíte o její revitalizaci? Možná vlastníte pouze maličký pozemek u svého domu a nejste si jisti, jak ho celý nejlépe využít. Ať je to jakkoliv, přinášíme vám několik tipů pro inspiraci, jak si ze svého kousku země udělat příjemné venkovní prostředí. A rozhodně nebudete muset předělat celou zahradu. Stačí si ji rozdělit do několika základních sekcí, které si jednu po druhé zvelebíte dle svého vkusu a možností.

zahrady

Sekce 1: Zahrádka

V dnešní době je trendem pěstovat si svou vlastní zeleninu či ovoce. Pokud k tomuto stylu inklinujete, rozhodně si vyhraďte kousek pozemku na soukromou zahrádku, kde si budete pěstovat to, co vám chutná. Jedna malá rada: začněte s menším prostorem, který můžete případně postupně rozšiřovat. A to pro případ, kdyby se vaše prvotní nadšení pro zemědělství zničehonic vypařilo. Je skvělé vychutnat si letní salát z vlastních vypěstovaných plodin, ale zahrada také obnáší spoustu práce. Začněte tedy pozvolna s pár metry čtverečními a uvidíte, nakolik vás to chytne.

pěstování zeleniny

Sekce 2: Místo pro sport

Tenisový kurt si na svém pozemku může dovolit postavit málokdo, ale kousek místa na různý sport na něm určitě najdete. Někdo rád hraje badminton, kluci si kopou míčem nebo jste snad propadli francouzské hře petanque? Udělejte si sportovní část tam, kde vám nebude vadit podupaná tráva.

Sekce 3: Posezení

Zahrada slouží obyvatelům domu, a proto by na ní neměl chybět příjemný koutek na sezení. V případě, že si nemůžete dovolit postavit pergolu, zvolte si místo na sezení u stěny domu. Vypozorujte, kde slunce vychází a zapadá a umístěte zahradní stolek a křesílka tam, kde si budete moci hovět ve stínu. Věnujte péči výběru kvalitního venkovního nábytku. Vynést židle z kuchyně na zahradu je sice také možné, ale spíše provizorní řešení. Na trhu existují velmi komfortní a designově přitažlivá křesla a stoly, díky kterým budete moci pořádat zahradní posezení každý den a pozvat na ně i své přátele. Pořiďte si také kvalitní zahradní doplňky, vysázejte v okolí květiny a okrasné stromky. Pobyt na zahradě by pro vás měl být radost a ta přichází v obklopení krásných věcí.

květiny zahrada

Sekce 4: Zázemí pro děti

Znáte děti: zelenina je nijak nepřitahuje a u stolu vám moc dlouho neposedí. Pokud máte děti, vyhradit byste měli kus zahrady také pro ně. Disponujete-li velkým pozemkem, nebojte se investovat do dětských zahradních domků nebo trampolíny. Děti se skvěle zabaví a vy můžete v klidu relaxovat. I když máte jen malou zahradu, dětem své příjemné venkovní místo neupírejte. Malé pískoviště se vejde všude a místo domku pořiďte dětem třeba týpí, které můžete kdykoliv jednoduše složit.

Sekce 5: Pracovní a odkladní prostor

Žádnou špinavou práci nechceme dělat doma v uklizeném a čistém interiéru. Vyhraďte si na zahradě alespoň malý prostor, který využijete k drobným pracím. Samozřejmě by to mělo být někde za domem a ideálně alespoň pod střechou. Toto místo bude také vhodné pro uskladnění nářadí a zahradnických pomůcek v případě, že nemáte žádný pracovní zahradní domek. Disponuje-li vaše zahrada spoustou volného místa, vyplatí se pořízení zahradního domku, kam všechno nářadí, sportovní pomůcky a jiné věci uskladníte.

venkovní sezení

Rozmístění sekcí

Poslední inspirace se týká rozmístění jednotlivých sekcí. Tu nejrovnější část pozemku obětujte sportovním aktivitám. Nejpříjemnější místo blízko domu, kam nepaří celý den slunce je ideální pro venkovní posezení. „Dětský koutek“ situujte ve větší vzdálenosti od plotu a od vstupní branky tak, abyste na něj viděli jak z venkovního koutku, kde máte stůl a křesla, tak také z kuchyně. Pro zahrádku a pracovní prostor vyberte místo, které bude zastrčené.