Přehled typů čerpadel na českém trhu

shuttestock.com

Čerpadlo je mechanický stroj, jehož úkolem je dodat kinetickou, potenciální či tlakovou energii tekutině, která přes něj protéká. K pohánění čerpadla se používá jiný stroj, zpravidla motor, ale setkáme se i s čerpadly, která jsou poháněná lidskou silou. Jaké známe typy a k čemu jsou určeny?

Na trhu jsou v současné době k dostání čerpadla mnoha konstrukcí – povrchová, ponorná tlaková, kalová nebo drenážní. Dnes vám prozradíme, jaké jsou mezi těmito čerpadly rozdíly a k čemu jsou určená.

Povrchová čerpadla

Povrchová čerpadla se rozdělují na dvě hlavní kategorie dle funkčnosti – samonasávací a nesamonasávací. Rozšířená jsou spíše samonasávací čerpadla, která jsou charakteristická schopností nasát vodu i když je v sacím potrubí vzduchová bublina, které mohou vznikat sacím potrubí (protéká sací koš, voda uniká sacím potrubím). Dokonce jsou schopna nasávat i ze zcela nezavodněného potrubí. Důležité však je, aby byla hydraulická část čerpadla zcela zavodněna. Kdežto u nesamonasávacích čerpadel je nutné zcela zavodnit nejen čerpadlo, ale také potrubí.

Jsou vhodná zejména v zařízeních domácích vodáren, pro postřik zahrádek, zkrátka tam, kde sací výška včetně odporů v potrubí nepřekročí 8 metrů. Cena se pohybuje od 2000Kč.

Povrchové čerpadlo, zdroj: obchodcerpadel.cz

Ponorná tlaková čerpadla

Ponorná tlaková čerpadla jsou vhodná pro čerpání vod z kopaných studní a vrtů, přičemž je přístroj zcela ponořen pod hladinou čerpané tekutiny. Předností těchto čerpadel je vysoký tlak a velmi úzké provedení. Konstrukční uspořádání umožňuje čerpání vody i z velkých hloubek a úzkých prostorů. Uplatní se tak při zásobování obytných domů, zavlažování zahrad, ale i ve vodohospodářství.

Ponorná čerpadla se používají zejména na místech, kde sací výška je více než 8 metrů. Jsou tak ideální pro studny hluboké 7 a více metrů. Cena se pohybuje od 2000Kč.

Kalová čerpadla

Užitečným pomocníkem do rodinného domu je ponorné kalové čerpadlo, které se uplatní při odčerpávání vody ze zatopeného sklepa, bazénu či jímky s dešťovou vodou. K dostání je na trhu hned několik druhů kalových čerpadel, např. čerpadlo na znečištěnou vodu. V sortimentu dokonce najdete i kalová čerpadla do septiku, pro která není překážkou fekální voda a hrubší nečistoty.

Nikdy nevíte, kdy vás překvapí prudký déšť. Toto čerpadlo je praktické mít v každém rodinném domě. Cena se pohybuje od 1000Kč.

Kalové čerpadlo, zdroj: obchodcerpadel.cz

Drenážní čerpadla

Poslední variantou jsou drenážní čerpadla, která jsou vhodná při čerpání říční, dešťové či rybniční vody. Drenážní čerpadla jsou konstrukčně jednoduchá, vybavená sacím košem, do něhož se ukládají nečistoty (listí či tráva). Tato čerpadla nejsou v žádném případě určená pro čerpání splašků či hrubších nečistot. K takovým účelům slouží výše zmíněná kalová čerpadla! Tyto čerpadla naleznou uplatnění nejčastěji k postřiku zahrady či přečerpávání dešťové vody. Patří k nejlevnějším na trhu a pořídíte je již za 500Kč.

Přehled jednotlivých typů čerpadel včetně parametrů naleznete zde.