Koupíte-li starší byt, zpravidla jeho stav nebude odpovídat současným požadavkům na moderní bydlení. Proto nezbývá než přistoupit k jeho rekonstrukci. Rekonstrukce bytu je sama o sobě velkou a náročnou akcí. Proto většinu majitelů bytů děsí představa, že by kromě plánování a zařizování rekonstrukce ještě museli běhat po úřadech a vyřizovat stavební povolení. Prozradíme vám, v jakých případech se zdlouhavým papírováním nemusíte zabývat a kdy naopak budete stavební povolení nutně potřebovat.
Úpravy bytu bez nutnosti stavebního povolení
Nejjednodušší situace je pochopitelně ta, kdy se na stavební úřad nemusíte vydávat vůbec. Některé úpravy bytu lze skutečně provést i bez požehnání stavebního úřadu. Musíte však dodržet jistá pravidla:
- nezasahovat do nosných konstrukcí
- neměnit dispozice bytu
- nezatížit statiku domu – nově zbudované příčky nesmí být z těžších materiálů než ty původní
- neměnit způsob užívání bytu
Podívejme se na nejbolavější místo všech panelákových bytů – bytové jádro. Právě původní umakartové jádro bývá prvním impulzem k rekonstrukci bytu v Praze. Rekonstrukce bytového jádra může proběhnout bez nutnosti stavebního povolení, pokud zachováte jeho dispozici. Nesmíte tudíž propojit koupelnu s WC nebo rozšířit koupelnu na úkor chodby. Dále je nutné postavit nové příčky jádra z takového materiálu, aby byly obdobně lehké jako původní umakartové stěny jádra (sádrakarton, apod.).
Kdy budete potřebovat ohlášení stavby?
Dispozice starých bytů jsou mnohdy nepromyšlené a z pohledu moderního člověka zcela nevyhovující a nepraktické. Nicméně, při změnách v dispozici bytu se již budete muset vydat na stavební úřad. Ale při některých úpravách vám postačí provést pouze ohlášení stavby. Jeho vyřízení není tak zdlouhavé jako je tomu u stavebního povolení.
Tip: Využijte řemeslné služby v Praze, které vám pomohou s případným papírováním
Rekonstrukce vyžadující ohlášení stavby musí proběhnout bez zásahu do nosných konstrukcí domu. Umožňuje vám ale větší rozlet ve změnách dispozic bytu v místech, kde se nachází nenosné příčky.
Typickým případem, kdy vám postačí ohlášení stavby je již výše zmíněné rekonstrukce bytových jader, tedy zvětšení koupelny na úkor chodby. Dalším oblíbeným zásahem je propojení obývacího pokoje a kuchyně. Odstranění nenosné příčky je třeba konzultovat se statikem. V některých domech mají i nenosné příčky svou funkci, proto ne v každém bytě ji budete moci jen tak zbourat.
Ohlášení vyžaduje i vybudování nových otvorů nebo okének vedoucích do světlíku nebo větrací šachty. Tyto otvory by mohly mít vliv na požární bezpečnost stavby, proto je třeba je stavebnímu úřadu ohlásit.
Kdy vyřídit stavební povolení?
Stavební povolení je nutné vyřídit pokaždé, kdy plánujete zasáhnout do nosné konstrukce budovy. K zásahu do nosné konstrukce počítáme:
- rozšíření dveřního otvoru v nosné zdi
- vytvoření nového dveřního otvoru nebo okénka v nosné zdi
K žádosti o stavební povolení je třeba přiložit všechny podklady k plánované rekonstrukci. Jedná se především o statický posudek, projektovou dokumentaci a další dokumenty. Pokud se tomuto složitému papírování chcete vyhnout, nezbývá, než rekonstrukci bytu promyslet tak, aby při ní nosné konstrukce zůstaly netknuté.