Kapková závlaha aneb ani kapka nazmar

shutterstock.com

Automatický závlahový systém je zástupcem moderní technologie pro pravidelnou péči o zahradu. Šetříte s ní peníze, vodu, práci a čas. Předností je, že kapková závlaha zavlažuje pouze důležité části rostliny, jako jsou kořeny rostlin a úzká oblast kolem nich. V dnešním článku se podíváme na kapkovou závlahu podrobněji.

Jak funguje kapkový závlahový systém?

Hlavní součástí kapkové závlahy je speciální kapénková hadice, které se umístí kolem rostlin, jež potřebujete zavlažovat. V těchto hadicích jsou umístěné otvory, které jsou v pravidelné vzdálenosti kolem 30 cm. Z nich vytéká voda, která pak rostliny pravidelně zavlažuje.  Ideální je použití na mladé stromky, keře, květinové truhlíky a obecně na menší plochy.

Jeden otvor za hodinu propustí dva až tři litry vody a tlak hadice je kolem jednoho až dvou barů. Protože ale tlak ze zdroje vody bývá často vyšší, je nezbytné před systém kapkové závlahy zařadit i redukční ventil. Proto je vhodné si celý systém nechat navrhnout od odborníka na zavlažování zahrad.

Zautomatizujte si zavlažování zahrady

Kapkový zavlažovací systém bývá zpravidla napojen na řídící jednotku. Ta funguje jako jednoduchý počítač, který spustí závlahu v nastavený čas (cyklů může být i více v průběhu dne či týdne). Svou zahradu pak můžete pravidelně zavlažovat i když jste v práci či na dovolené.

Mezi nejvíce používané závlahové systémy u nás patří systém Gardena a závlahy TORO.

Možná vás právě napadla otázka a co když bude pršet? I to už je vyřešené. Další vychytávkou je volitelné půdní čidlo, které dokáže vyhodnotit vlhkost půdy a na jejím základě regulovat zavlažování. Nestane se tedy, že by se vám systém spustil během deště či těsně po něm.

Komponenty závlahového systému, zdroj: toro-zavlahy.cz

Ucelená soustava pro zavlažování celé zahrady

Na základě toho, kde chcete systém kapkové závlahy využít, se nabízí k využití další komponenty. Mezi takové patří odkapávače určené pro květiny v truhlících, koncové kapače vhodné u živých plotů či zavlažovací postřikovače. Ty využijete při zalévání trávníku a záhonů, zkrátka všude tam, kde potřebujete rovnoměrné zalévání větších ploch. Do skleníku je velmi poptávaným prvkem zmlžovací tryska, pro udržení správné vlhkosti.

1 komentář u „Kapková závlaha aneb ani kapka nazmar

  1. Hm nevypada to spatne, akorat ta uspora vody 40% tomu teda moc neverim

Komentáře nejsou povoleny.