Jaro se blíží: Zahradní nábytek

Ačkoliv venku ještě mrzne, dle kalendáře se jaro neúprosně blíží a s ním čas začít přemýšlet o venkovním posezení a včas se připravit.

Poslední roky stále ubývá zákazníků, kteří se spokojí s obyčejným plastovým nábytkem. Má jasné výhody především v nízké ceně a také hmotnosti. Nicméně především z estetických důvodů se mnoho zákazníků přesunuje k dřevěnému nebo kovovému nábytku. Tento nábytek nejen že je mnohem hezčí na pohled, ale při správné péči také dlouho vydrží díky použití exotického nebo severského dřeva.

Náročnost údržby není veliká

Zákazníci se často ptají, zda není dřevo na údržbu příliš náročné? Oproti plastovému nábytku je náročnost na údržbu vyšší, protože dřevo je přírodní materiál se všemi výhodami a nevýhodami. Důležité je jeho umístění na místo, kde není příliš mnoho vlhkosti, ale rovněž není vhodné příliš slunné místo, protože dochází k jeho nadměrnému vysychání.

Z tohoto ohledu se jako optimální jeví zahradní nábytek a exotické dřevo – teak, meranti a eukalypt jako ideální kombinace. Jeho údržba je mnohem jednodušší, protože má hustou strukturu a má přirozenou ochranu proti vlhkosti (tropické pralesy). Stačí 1x ročně přetřít teakovým nebo lněným olejem. Dřevo si tak udrží svou barvu a pružnost (méně se objevují praskliny).

Jestli hledáte levnější alternativu,můžete zvolit nábytek ze severské borovice. Vyžaduje ale pravidelné natírání lakem nebo barvou na dřevo. Jedná se měkčí dřevo a jeho životnost je i přes dobrou péči kratší než u tropického dřeva.

Dřevěný nábytek je také variabilní

Někteří prodejci nabízí tzn. otevřené sestavy, kde si sami zvolíte počet židlí či velikost stolu. Každý má individuální požadavky a prostorové možnosti. Tato pružnost má i další výhodu, pokud časem potřebujete doplnit nebo nahradit zničenou část nábytku, stačí koupit jen tento kus. U sestav je zpravidla nemožné dokoupit později jednu židli.