Jaká kritéria musí splňovat kvalitní bezpečnostní dveře?

shutterstock.com

Statistiky o vloupání do bytů a domů hovoří zcela jasně. Zloději se do našich domovů často dostávají skrze nedostatečně zabezpečené vstupní dveře. Chcete-li toto riziko omezit, pak se určitě vyplatí investovat do dveří bezpečnostních. Které dveře jsou ty správné a jak to poznáte?

Bezpečnostní dveře jsou nabízeny v různých bezpečnostních třídách. Vybírat je se doporučuje nejen podle toho, jak moc chcete svůj majetek chránit, ale také podle toho, v jaké oblasti se daná budova nachází. Je-li daná oblast hodně riziková, tím více bezpečnostních prvků by se na dveřích mělo nacházet.

Co je bezpečnostní třída

Bezpečnostní dveře se člení do 6 bezpečnostních tříd. Ty informují o tom, jak odolné budou proti násilným pokusům o jejich otevření. V běžných domácnostech se instalují dveře s označením 3. a 4. třídy, přičemž naprostým základem je 2. třída (což jsou v podstatě jednoduché dveře s jedno nebo vícebodovým zamykáním).

Bezpečnostní dveře obsahují aktivní a pasivní body sloužící k jištění. Ty musí bránit proražení, vysazení z pantů nebo rozražení zárubní. Důraz je však nutné klást na celkovou konstrukci dveří, ne pouze na jednotlivé prvky. Málokdo také ví, že bezpečnostní dveře se vždy musí otevírat směrem dovnitř, do interiéru (kvůli výše zmíněným bezpečnostním prvkům).

Důležitá je také požární i zvuková izolace

Kvalitní dveře by měly disponovat více funkcemi, které vás neochrání před zloději, ale zvýší váš komfort bydlení. Vedle zajištění bezpečnosti se tak hovoří i o požární a zvukové izolaci. Standardem jsou proto zvukové izolační dveře s protipožární vložkou. Schopnost odolávat plamenům je udávána v minutách. Tyto parametry jsou důležité zejména u vstupních dveřích do bytu.

I když se bezpečnostní dveře nejčastěji užívají jako vchodové, nic nebrání umístění v interiéru, typicky u místností, kde se nachází třeba zbraně nebo jiné cennosti apod. V takovém případě mohou mít plochu se sklem (samozřejmě bezpečnostní nerozbitné), aby jimi pronikalo světlo. V poslední době u do oblasti zabezpečení domovních dveří pronikají moderní technologie – detektor zamykání, magnetický kontakt, biometrické systémy na otisky prstů, apod.

Ceny bezpečnostních dveří

Pokud se rozhodnete pro bezpečnostní dveře, máte v zásadě dvě možnosti. Buď si vyberete z široké nabídky typizovaných bezpečnostních dveří, pokud váš otvor odpovídá daným rozměrům. Cena se tak bude pohybovat kolem 10 000 Kč.

V opačném případě musíte zvolit bezpečnostní dveře na míru, kdy si pracovník odborné firmy dveře nejdříve zaměří a poté vyrobí přesně dle vašich požadavků. V tomto případě bude cena vyšší – počítejte s cenou 20 000 Kč a více. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, můžete využít úvěr ze stavebního spoření. Na hypotéku je totiž částka příliš malá a spotřebitelské půjčky mají podstatně vyšší úroky.