Jak pečovat o vinylové desky

gramofony

Kvalitní gramofony mají skvělý zvuk, který ve spojení s hifi zesilovačem a kvalitní výkonnou reprosoustavou dokáží vytvořit dojem, jako byste poslouchali živou hudbu.

Tyto výhody gramofonových desek, způsobené tím, že jejich záznamy jsou analogové, jsou však bohužel vykoupeny mnohem větší náchylností gramofonových přenosek i samotných vinylových desek k nejrůznějším typům poškození. Na rozdíl od nehmotných datových souborů jsou gramofonové desky vyrobeny z vinylu a hudba je zaznamenána pomocí velice jemné drážky na jejím povrchu. Nikoho proto asi nepřekvapí, že největším nepřítelem gramofonových desek je prach, který způsobuje známé lupání a praskání během přehrávání.

Desky bychom proto měli před a po každém přehrání pečlivě očistit. K tomu slouží speciální kartáče z karbonových, popřípadě ještě lépe kozích chlupů, které zbaví povrch desky prachu a nečistot, aniž by ji jakkoli poškodily. K čištění byste neměli používat hadříky nebo látky s obsahem umělých vláken, neboť zvyšují statický náboj desky, na kterou se pak chytá ještě více prachu.

Se silně znečištěnými deskami pomůže speciální pračka

Pokud je deska starší, nebo více znečištěná, můžete použít speciální pračku na desky, ve které se desky zbaví znečištění pomocí izopropylalkoholu. V žádném případě nezkoušejte čistit desky běžnou vodou. Obsažené minerály by se vysrážely na jejím povrchu a v drážkách a mohly by poškodit záznam.

I gramofonový hrot je třeba vyčistit

Nejen desky je však třeba pravidelně čistit, Zbavit prachu potřebuje i samotný gramofon, respektive jeho hrot, na kterém se během přehrávání sbírá prach z drážek. K jeho čištění použijte speciální štěteček, který seženete v hifi obchodě, popřípadě líh či izopropylalkohol. Pokud budete o vaši sbírku gramodesek správně pečovat, vydrží vám ještě hodně dlouho.