Jak ochránit zahradu před zvídavým psem?

Snaží se vám váš pes ze všech sil pomoci se zahradničením, ale jeho snaha má za následek vyhrabané záhony a označkované okrasné květiny? Nezoufejte, neznamená to, že je pes nezvladatelný. Pouze musíte vytvořit takové prostředí, které bude uzpůsobené jeho přirozeným potřebám. Nejjednodušším řešením je vytvoření plotu z pletiva či bambusové zástěny nebo místo záhonů vsadit na květináče a truhlíky.

Když plot, tak s podezdívkou

Pokud se rozhodnete pro ohraničení záhonů plotem, určitě ho opatřete podezdívkou nebo zahradním obrubníkem, aby se pes nemohl podhrabat. Počítejte s tím, že pejsek si bude chtít plot označkovat, měl by proto stát alespoň půl metru až metr od záhonu. Vhodným řešením je také zahradní chodník, kterým obeženete záhon místo trávy.

Dejte mu bezpečný prostor pro značkování

Značkování psa nelze odnaučit, označuje si tak svoje teritorium. Bohužel je psí moč až příliš koncentrovaná a rostliny takovou „zálivku“ nepřežijí. Předcházet spálení rostlin lze pravidelným venčením a důsledným pozorováním. Sledujte, kam pes svou značku umisťuje nejčastěji, a místo nového stromku nebo růžového keře na toto místo raději umístěte skalku, větší kámen nebo sloupek, kterému moč neuškodí.

Pěstujte v nádobách

Pokud pěstujete jen drobnější rostliny a plodiny, možná vás osloví pěstování v květináčích a truhlících, ale i koších nebo jiných vhodných nádobách. Tímto způsobem se dají pěstovat třeba dokonce i jahody. Větší pes sice možná občas nějakou nádobu převrhne, ale nezničí rostliny.

Psi mají své zvyklosti, mezi které patří i oblíbené trasy po zahradě. Nesnažte se tyto zvyklosti měnit, ale raději na tyto stezky umístěte chodník místo nových rostlinek a keříků.

Myslete na jeho bezpečí

V neposlední řadě je třeba myslet na bezpečí psa. Rostliny, například tis nebo azalky, které jsou pro ně jedovaté, nevysazujte buď vůbec, nebo alespoň z jejich dosahu. Nebezpečné mohou být i trnité rostliny. Pokud potřebujete zahradu posekat, psa raději zavřete doma. I takový zbloudilý kamínek může zafungovat jako projektil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.