Co umí kořenové čističky?

Vlastníte rodinný dům nebo chalupu? Potom jistě víte, že se musíte vypořádat s problémem čištění odpadních vod. Nízkonákladové řešení nabízejí kořenové čistírny, které se využívají též na průmyslové a důlní vody.

kořenová čistička

Malé náklady a snadný provoz

Realizace kořenovek se provádí buď svépomocí, anebo díky odborným firmám se zkušenostmi. Konkrétně se umístí potrubí, nasype se štěrk a kamení, místo se osází mokřadními rostlinami. Počítejte však s dostatkem plochy na výstavbu. Návrhy lze provádět do různých terénů. Kořenová čistírna patří nejen k samostatným rodinným domům, ale také k chalupám. Fungují i obecní a městské modely. Základní investice může někomu připadat příliš vysoká, ale stačí zohlednit provoz během následujících let. V budoucnu půjde o velmi malé náklady spojené s minimálními nároky na jednoduchou údržbu. V porovnání s klasickou čističkou si lépe poradí s kolísavým přítokem znečištěných vod. Některé typy zajistí nové využití odpadní vody. U francouzských systémů odpadají potřeby předčištění septikem nebo štěrbinovou nádrží.

Estetický doplněk na zahradě

Dosud nevíte, jak vypadá kořenová čistička? Věřte tomu, že na první pohled skutečně nepoznáte, jestli ji už někdo má na zahradě. Představte si ji zcela nenápadnou a lehce zapadající do okolního prostředí. Všimnete si pouze hezkého štěrkového pole, které zkrášlují mokřadní rostliny. Tyto květiny si vyberete podle vlastního uvážení. Hodí se třeba blatouchy, sítiny, skřípiny, kosatce, ale i jiné kvetoucí druhy. Tato zahrádka se nejen postará o likvidaci všeho, co odvedete z toalety a z kuchyně, ale vyčištěná voda s živinami poslouží k zalévání zbývající zahrady. Funguje tak, že odpadní vody protékají skrze osázené štěrkové pole. Samotné kořeny však nezajišťují čištění, ale především bakterie žijící na kamenech (ničí látky, kterých se chceme zbavit).