7 zásad pro dokonalý trávník

shutterstock.com

shutterstock.com

Mít na zahradě výstavní trávník je snem každého. Trávník zabírá na zahradě poměrně velkou plochu, zaplňuje prostory, po kterých se běžně pohybujeme, nebo kde relaxujeme a především svou zelení oživuje celou zahradu. Ale krásně zelený hustý trávník nevyroste bez vašeho přičinění. Přinášíme vám sedm zásad péče o trávu, díky nimž se budete moci pochlubit dokonalým trávníkem.

1. Sečení trávníku

Nejčastěji prováděnou úpravou trávníku je jeho sečení. První jarní sečení trávy je vhodné neuspěchat. Je třeba počkat, až bude tráva po zimě dostatečně silná a zregenerovaná. To bývá zpravidla v polovině dubna. Zásadou sekání trávy je, že listy trávy zkrátíme vždy maximálně o 1/3 jejich délky. Trávu se snažíme udržovat na výšce 3-4 cm, nikdy nezkracujte trávu na méně než 3cm. Sečeme jednou až dvakrát týdně. Pokud máte větší pozemek, vyplatí se využít služeb na sekání trávy v Praze.

2. Vertikutace

K vertikutaci trávníku přistupujeme ideálně dvakrát ročně, tedy na jaře a na podzim. Při vertikutaci dochází k odstranění travní plsti. Ta vzniká nahromaděním zbytků uschlé trávy po sečení, ale také obsahuje části uschlé trávy. Travní plsť zhoršuje kondici trávníku, tráva se dusí a nevytváří tolik žádoucí odnože. K provzdušnění trávníku můžete použít prstové hrábě nebo si namáhavou práci můžete zjednodušit použitím elektrického vertikutátoru.

Další možností je použití likvidátoru travní plsti, který se vyrábí z čistě přírodních surovin. Rozhodí se na trávník, zavlažuje se a složení přípravku se postará o rychlé rozložení suché travní plsti.

3. Odstranění mechů

Nejen travní plsť znemožňuje trávníku správně růst. Velkým problémem jsou také mechy, které se nejčastěji vyskytují v místech, která jsou většinu dne zastíněna. Tomuto nepříteli trávy se daří také v kyselejší půdě.
Proti mechům se používají speciální přípravky, které zajistí odumření mechu. Jeho zbytky je poté potřeba vyhrabat, aby trávník mohl opět dýchat.

Údržba trávníku vyžaduje hodně času, zdroj: shutterstock.com

Údržba trávníku vyžaduje hodně času, zdroj: shutterstock.com

4. Oprava holých míst

Po vertikutaci trávníku nebo po odstranění mechu můžete v trávníku nalézt holá místa. V daném místě prohrabte půdu a dosejte semínka trávy. Ještě snadněji holá místa zarostou při použití tzv. trávníkové náplasti. Na nakypřenou půdu volného místa se přimáčkne trávníková náplast a udržuje se vlhká. Do tří týdnů se holá místa zazelenají.

5. Hnojení

Pravidelná údržba zeleně zahrnuje také hnojení. Dostatek živin udržuje trávník krásný, silný a také odolný vůči plevelům. Trávník hnojíme tři až čtyřikrát za rok. K prvnímu hnojení se přistupuje na jaře, kdy má trávník nejvyšší nároky na přísun živin. Při koupi hnojiva vždy věnujte pozornost volbě správného typu. Na hnojivu by mělo být uvedeno, pro které období se hodí. Přípravky pro jarní hnojení obsahují hodně dusíku a fosforu, které na jaře tráva potřebuje. Ale i u hnojení mějte na paměti, že všeho je třeba s mírou. Dávkujte dle doporučení na obalu. Přehnojením byste si mohli trávník spálit.

6. Likvidace plevelů

Nepřítelem krásného trávníku jsou plevely. Vzrostlé plevely můžete odstranit ručně, ale tato mravenčí práce je často málo efektivní a především náročná. Praktičtější je proto využít speciální prostředky. Pokud se vyskytne velké množství vzrostlých plevelů, je třeba přistoupit k použití selektivního herbicidu.

U menšího zasažení plevely je možné volit přípravek, který v sobě spojuje hnojivo pro trávník i selektivní herbicidy. Ty zničí pouze dvouděložné rostliny, tedy obávané pampelišky nebo sedmikrásky. A hnojivo obsažené v přípravku zároveň dodá trávě živiny.

7. Příprava na zimu

Před zimou je třeba znovu věnovat trávníku větší pozornost, podobně jako na jaře. Jen tak bude trávník připraven čelit rozmarům zimního počasí a na jaře opět začne vzkvétat. Na podzim přistupujeme opět k vertikutaci trávníku a dále k podzimnímu hnojení. K tomu volíme speciální podzimní hnojiva, které je bohaté především na draslík. Podzimní hnojivo aplikujeme od září do konce října. Pokud je trávník v blízkosti stromů, tak je důležité také odklidit opadané listí. Menší množství listí můžete zkompostovat, pokud jej nahromadíte více, využijte služby odvoz listí v Praze a okolí.