5 tipů, jak správně pečovat o vodu v bazénu

Vysoké teploty posledních dní dokazují, že léto je v plném proudu, a tak spousta lidí začala trávit volné chvíle na zahradě u bazénu. Možnost osvěžit se ve vodě a protáhnout si tělo plaváním je v horkých dnech k nezaplacení. Je ovšem nutné se o kvalitu vody starat. Jen tak zajistíte, že bazén bude příjemným zázemím po celou sezónu. Následující tipy vám poradí, jak na to.

Udržovaná a kvalitní voda je pro bazén naprostou nezbytností. K tomu, aby vydržela po celé léto, je na trhu k dostání celá řada přípravků na chemické, mechanické či biologické bázi. Jakých zásad byste se měli držet?

1/ Bez filtrů to nepůjde

I při využití sebelepší bazénové chemie se neobejdete bez kvalitního filtračního systému (na trhu jsou systémy pískové nebo kartušové). Nezapomínejte také na odstraňování nečistot, které se dostanou do bazénu, buď s pomocí pro to určeného vysavače, nebo síťkou. Zabere to jen několik minut a výsledek je nejen oku lahodící, ale také významný pro udržení potřebné kvality vody.

2/ Pravidelně kontrolujte pH vody

Hodnoty pH vody v bazénu udržujte v rozmezí 6.8 až 7.2, což je optimální stav. Jakákoliv jiná čísla snižují účinnost chemie, tedy i kvalitu vody. Mějte vždy po ruce přípravek, který je schopen dle potřeby pH upravit. Pořiďte si také pH tester (na trhu buď ve formě lakmusových papírků, kapek, tablet nebo digitální).

3/ Nejjednodušší péči zajistí multifunkční tablety

Chcete-li, aby udržování vody v bazénu bylo co nejjednodušší, využívejte multifunkční tablety. Ty se vkládají do plovákových dávkovačů a účinkují postupně. Nemusíte tak vymýšlet skladbu jednotlivých přípravků, a tak ušetříte spoustu času.

4/ Při zápachu nebo zabarvení použijte patřičný chemický přípravek

Při intenzivním užívání se i přes dobrou péči může stát, že voda rychle ztrácí ze své kvality. Někdy se tak stává také po dovolené, kdy je bazén delší čas s vypnutou filtrací. Nemusíte hned všechnu vodu vypouštět, existují metody jak vodu vyčistit.

Nejčastější indikace, že něco není v pořádku se projevuje zápachem, nebo třeba zabarvením do zelena či hněda. V této chvíli na nic nečekejte a tento neuspokojivý stav řešte aplikací příslušného chemického přípravku.

5/ Chlorová chemie je levnější a agresivnější

Vyvstane-li otázka, zda užívat chlorovou či bezchlorovou variantu bazénové chemie, pak se rozhodujte především podle toho, zda se v bazénu budou koupat například alergici či astmatici. Pro takové případy je vhodnější zvolit bezchlorový typ, který vodu čistí na bázi aktivního kyslíku. Počítejte však s tím, že oproti chlorovým druhům je dražší a musí se dávkovat častěji.

Zdroj: http://www.bazenyshop.cz/poradna/