5 rizik, kterých se vyvarovat při rekonstrukci panelového bytu

shutterstock.com

shutterstock.com

Byty v původním stavu z doby, kdy byl postaven panelový dům, přímo volají po rekonstrukci. Představu o tom, do jaké podoby bychom chtěli byt uvést, si uděláme celkem snadno. Její realizace už je složitější a často může narazit i na technické problémy. Proto, ať už rekonstruujete byt svépomocí, nebo tuto práci hodláte svěřit odborné firmě, nezapomeňte zodpovědně zohlednit pět možných rizik, která by na vás mohla při rekonstrukci číhat.

1. Statika bytového domu se může rekonstrukcí změnit

Nejslabším místem každého panelákového bytu je umakartové jádro. To si žádá rekonstrukci nejen kvůli nepraktickému rozvržení koupelny a wc, ale i pro zlepšení kvality bydlení vzhledem k tomu, že umakartová jádra jsou ideálním místem pro život plísní. Při vybourání bytového jádra a jeho nahrazení jinou konstrukcí však budete v řadě případů potřebovat posudek statika, především, pokud budete chtít koupelnu rozšířit na úkor chodby. V takovém případě se mění rozložení zatížení panelu, s nímž bylo v projektu panelového domu původně počítáno. Toho by vám měla být schopna zajistit každá firma na rekonstrukci bytového jádra v Praze.

Statika je třeba přizvat i v případě, že hodláte měnit dispozice bytu a zasahovat do zdí. V panelových bytech je mnohdy těžké poznat, která z vnitřních zdí je příčka a která je nosná. Statik by si s tímto problémem měl poradit, dále může navrhnout i vhodné řešení v případě, že byste plánovali vysekat otvor do nosné zdi.

2. Výměna oken a dveří přináší další problémy

Zcela běžným zásahem při rekonstrukci bytu je také výměna oken za nová plastová či dřevěná. Ideální je, pokud se to provede v rámci revitalizace celého panelového domu. Ta nabízí lepší tepelnou pohodu v místnosti i ušetřené peníze za vytápění. Ovšem ona tolik požadovaná vlastnost – dokonalé utěsnění oken – má i svá úskalí. Perfektně utěsněné okno nepropouští do interiéru dostatek čerstvého vzduchu. V místnostech se tak hromadí oxid uhličitý i vodní páry. Při nedostatečném větrání (které lze těžko dodržovat především v průběhu noci), se v místnosti vytvoří těžký a vlhký vzduch.

Zvýšená vlhkost vzduchu se projeví v zimních měsících srážením vodních par na skle okna, případně i na zdi vedle oken. Tento stav může mít za následek až vznik plísní, které škodí lidskému zdraví. Při výměně oken proto pomyslete jednak na výběr kvalitních oken a jejich odbornou montáž, ale také na způsob dostatečného odvětrávání interiéru. Dostatečné kvalitní odvětrávání můžete zajistit pomocí:

  • rekuperační jednotky – které vhánějí do místností čerstvý vzduch, který se ohřívá od vydýchaného vzduchu, který proudí ven, tím jsou minimalizovány tepelné ztráty a zároveň neustálý přísun čerstvého vzduchu
  • odvětrávacích štěrbin – ty se instalují pod okna, za radiátory či do okenních rámů. V kombinaci s tichým ventilátorem zajišťují dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

3. Volba podlahové krytiny může zhoršit vaše vztahy se sousedy

Původní linoleum v panelových bytech nevypadá příliš vábně. Při jeho výměně za modernější podlahovou krytinu však mějte na paměti nejen pohodlí své, ale také vztahy se sousedy. Právě sousedi bydlící pod vámi mohou nepříznivě vnímat, položíte-li plovoucí podlahu či dlažbu, které mohou zvýšit přenos hluku z chůze či hry na podlaze o patro níže. Vhodnější volbou se proto zdají koberce, PVC v moderním designu či oblíbený vinyl, případně speciální podložky tlumící kročejový hluk.

Pozor na kročejový hluk, zdroj: shutterstock.com

Pozor na kročejový hluk, zdroj: shutterstock.com

4. Požární bezpečnost nepodceňujte

Při rekonstrukci bytového jádra se odhalí tzv. stoupačky. Tato šachta musí být mezi jednotlivými byty bezpečně předělena tak, aby se snížilo riziko šíření požáru z jednoho bytu do druhého. Je proto v místě stropního předělu třeba provést zabetonování a následně bezpečnostní protipožární dotěsnění otvorů kolem jednotlivých potrubí. Zda budete chtít tuto šachtu oddělit protipožární ochranou i od vašeho vlastního bytu, je již na vašem uvážení. V takovém případě je třeba vytvořit kolem šachty protipožární konstrukci, přístup do stoupaček zajistit pomocí protipožárních dvířek. To je nejvýhodnější udělat při kompletní rekonstrukci bytu v Praze.

5. Bezpečné zasklení balkónů a lodžií

Zasklení lodžií a balkónů napomáhá zateplení místnosti s nimi sousedící, navíc umožňuje využít tento prostor i přes zimu jak ke krátkému pobytu i k uskladnění věcí. Při výběru firmy, která vám zasklení provede, se však informujte, zda jejich zasklení splňuje nově platnou normu, přesvědčit by vás o tom měli příslušným certifikátem.