5 rad, jak vybrat tlakovou myčku

shutterstock.com

shutterstock.com

Tlakové myčky jsou skvělými pomocníky při práci okolo domu. Zvládnou mytí chodníčků, dlažby a jejích zanesených spár, pustit se s nimi můžete i do mytí auta, jízdního kola či zahradního nábytku. Jak vybrat tu správnou myčku pro vaši potřebu? Možná vám pomůže našich pět tipů na parametry, které při výběru myčky sledovat.

Princip fungování tlakových myček

Vysokotlaké myčky se připojí ke zdroji vody. Voda putuje do vysokotlakého čerpadla, které zmnohonásobí její tlak. Natlakovaná voda je vypouštěna tryskou a její paprsek má takovou sílu, že snadno odstraní nánosy nečistot. Při manipulaci s tlakovou myčkou je proto potřeba dbát osobní bezpečnosti a nemířit paprsek vody na sebe ani ostatní osoby nebo měkké povrchy. Mohlo by dojít k nevratným škodám na zdraví a majetku.

Všechny tlakové myčky fungují na stejném principu. Jednotlivé modely se však od sebe liší příkonem, účinností čištění a dalšími parametry, které se při nákupu myčky vyplatí sledovat.

1. Jak poznat účinnost čištění?

Jako u všech přístrojů se i při koupi tlakové myčky vyplatí sledovat výkon stroje. U tlakové myčky ale tento údaj sám o sobě o účinnosti čištění nevypovídá. Je potřeba sledovat také nejvyšší možný dosažitelný tlak vody, právě tato hodnota má velký vliv na účinnost čištění.

Na trhu najdete přístroje dosahující tlaku od 60 do 350 barů. U myček, které jsou schopny dosáhnout vyšších hodnot tlaku, je dobré zjistit, zda jsou vybaveny také regulátorem výkonu, aby bylo možné tlak vody v některých případech snížit, například při čištění auta, aby nedošlo pod příliš vysokým tlakem vody k poškození laku auta.

Dalším parametrem souvisejícím s účinností čištění je průtok vody. Na trhu naleznete myčky s průtokem 300 – 2000 l/hod. Účinnost čištění lze také poznat z poměru průtok vody/tlak vody. Čím vyšší číslo vám při vydělení těchto dvou hodnot vyjde, tím lepší je mycí výkon daného stroje.

2. Možnosti přívodu vody do stroje

Všechny vysokotlaké čističe je možné připojit k hadici s vodou. Některé modely jsou, kromě připojení k hadici, schopny také nasávat vodu ze sudu či nádrže na dešťovou vodu. Přístroje s nasáváním z nádrže ocení nejen ti, kteří chtějí ušetřit peníze za odebranou vodu, ale je vhodný i v případě, že váš vodovod není schopen dodávat vodu v takovém průtoku, jakého je schopna myčka.

3. Příslušenství

K tlakovým myčkám existuje velké množství různých příslušenství, která rozšiřují základní funkce myčky. Pomocí nich snadno vyčistíte nejen chodníčky a dlažbu, ale také auta, jízdní kola, potrubí, fasádu domu atd.
Při výběru myčky si můžete rozmyslet, zda rovnou zakoupíte myčku, která v základní sestavě obsahuje dostatek příslušenství.

Zakoupit ale můžete také myčku pouze se základní výbavou a další příslušenství až dle potřeby dokupovat. Všechna příslušenství lze zakoupit také samostatně. V tom případě je však třeba dopředu zjistit, zda vámi vybraný model myčky je kompatibilní s dalším příslušenstvím, o která byste měli v budoucnu zájem. Některá příslušenství jsou univerzálně použitelná pro všechny typy myček, některá pouze pro některé modely.

4. Typ pohonu

Tlakové myčky lze zakoupit s motorem elektrickým nebo benzínovým. Elektrické motory jsou tišší, ale při práci jste omezeni délkou přívodního kabelu. Benzínové motory jsou schopny vyvinout větší výkon a při práci nejste nijak limitováni dosažitelností zdroje elektrické energie. Zajímavým ukazatelem je také typ chlazení motoru. Pokud je použito chlazení vodou, dá se očekávat větší odolnost motoru stroje.

5. Studeno či teplovodní myčky

Většina tlakových myček je pouze studeno-vodní. Vzhledem k vysokému tlaku vody při čištění není většinou potřeba používat žádné čistící přípravky a k dostatečnému očištění postačí také pouze studená voda.
Některé myčky však nabízí možnost přisávání čistícího přípravku a některé i ohřev vody. Teplovodní myčky je nutné použít pouze, pokud chcete čistit stroje znečištěné oleji, což může být například kultivátor nebo benzínová sněhová fréza.