3 tipy jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou

shutterstock.com

Léto je obdobím, kdy spousta z nás opouští své domovy a odjíždí na dovolenou. A to je bohužel impuls pro zloděje, pro které je často velice jednoduché vloupat se do opuštěné nemovitosti a nachystat obyvatelům nepříjemné překvapení v podobě vykradeného obydlí. Pokud však víte, co před odjezdem udělat a jak se chovat, výrazně můžete toto riziko snížit.

Pokud se vžijete do role zlodějů, nejdůležitější jsou pro ně informace. Někteří dělají tu chybu, že se o odjezdu pryč detailně zmiňují téměř na každém kroku. Dovolenou řeší při obědě v restauraci, při jízdě veřejnou dopravou, na chodbě domu, při nákupu v obchodě apod. V poslední době se mediálně probíralo i několik případů, kde si zloději vytipovali oběti na sociálních sítích. A to je veliký problém říká realitní makléř Emilia Machová, která radí svým klientům jak zabezpečit rodinný dům nejen v Kroměříži již před koupí nemovitosti.

Problémem je právě, že spoustu důležitých informací se mohou snadno dozvědět desítky cizích lidí. A mezi nimi může být přítomen i přímo zloděj nebo tipař. Pak už není nic složitého ověřit si, kde sdílný dovolenkář bydlí. Takže základním pravidlem je – nezmiňovat se o svém odjezdu velkému okruhu lidí. Obzvlášť v souvislosti s tím, že necháváte rodinný dům prázdný.

1/ Zabezpečte okna i dveře

Způsobů, jak vylepšit okna a vstupní či balkonové dveře, je celá řada. Základem u dveří by měl být bezpečností zámek, který je dnes už víceméně standardem (doporučuje se bezpečnostní třída 3 a vyšší). Zamykacími mechanismy můžete nechat vybavit i kličky na oknech či u dveří na balkon. Rozhodně nenechte žádné okno otevřené, a to ani pro mikroventilaci. Z dlouhodobého hlediska můžete investovat do rozsáhlejších úprav. Na okna lze pořídit mříže nebo předokenní rolety či vyměnit skla za bezpečnostní. Hlavně nezapomínejte na to, že většina zlodějů se nedostane do domu hlavním vchodem! Je důležité mít zabezpečené i dveře ze zahrady či na balkóně, kam může zloděj snadno vylézt.

Pozor na otevřená okna, zdroj: shutterstock.com

2/ Vytvořte iluzi, že jste doma

Zloděje často odradíte od záměru vykrást vás i tím, že ho znejistíte. Většinou zloděj nejde okamžitě na věc, ale určitý čas okolí pozoruje než vyrazí krást. Možná se dozvěděl, že jedete pryč, ale pokud najednou uvidí, že se u vás svítí nebo hraje televize, znejistíte ho, že může být někdo doma.

Domluvte se proto s někým z dobrých známých, aby se u vás párkrát stavil, upravil jinak záclony, rozsvítil světla, zapnul rádio nebo televizi apod. Tyto věci lze i automatizovat použitím časových zásuvek. Je také důležité, aby vám někdo vybíral schránku. Nahromaděné dopisy a letáky jsou jasným ukazatelem, že jste pryč.

Vytvořte iluzi, že je někdo doma, zdroj: shutterstock.com

3/ Cennosti schovejte

Dejte si tu práci a vymyslete místo, kam uschováte cennosti a drahou elektroniku. Nenechávajte notebook nebo mobilní telefon ležet na posteli či gauči. Vy svůj byt znáte, a tak můžete vědět o prostorech, které zloděje při jeho řádění nenapadnou. Alternativou může být i instalace trezoru. Avšak nenahraditelné věci byste vždy měli raději z prázdného domu odnést.

Hlavně mějte veškeré cennosti zdokumentované pro pojišťovnu. Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit.

Ukrytím věcí případně ztížíte hledání a prodloužíte dobu, po kterou se u vás zdrží. A mezitím si už mohou všimnout sousedi a zavolat policii.

Tipy sepsány ve spolupráci s realitní kanceláří v Kroměříži – Veřejná realitní. V některém z příštích článků se podíváme na to, jaké existují aktivní možnosti ochranu domu před zloději.