Zřizujete si pojištění rodinného domu? Zajímejte se o limity a výluky

shutterstock.com

shutterstock.com

Máte pocit, že zřízení pojištění vašeho domu jsou vyhozené peníze? Tento pocit je oprávněný pouze ve chvíli, kdy zvolíte špatný pojistný produkt. Jestliže ale pečlivě vyberete pojištění vašeho majetku, budete perfektně kryti před nejpravděpodobnějšími riziky. Ač se to zdá neuvěřitelné, cena takového pojištění nemusí být nijak závratně vysoká. Stačí se v pojistných produktech trochu vyznat. V našem článku vám pomůžeme zorientovat se ve velmi rozmanitých nabídkách pojišťoven.

Proč pojistit rodinný dům?

Nenadálých situací, které mohou znehodnotit váš majetek, je nespočet. A nemusí to být ani málo pravděpodobné ničivé události jako požár nebo povodeň. Někdy stačí málo a škody na majetku se rázem vyšplhají do řádu deseti tisíců i statisíců.

Obzvláště v zimním období je dům vystaven nepříznivým povětrnostním vlivům i výkyvům teplot. Právě změny počasí mohou napáchat největší škody. Déšť bičující stěny domu nesteče z fasády okamžitě. Část vlhkosti je pohlcena, potom stačí mrazivá noc a struktura fasády domu je narušena, může dojít až k jejímu opadání. A investice do nové fasády je nemalá. Při vytrvalých deštích také může začít do domu zatékat. Následkem zatékání může dojít i ke zničení zařízení domu.

Zdaleka největším rizikem jsou však krádeže. Pokud odjíždíte na zimní dovolenou, můžete být při návratu zaskočeni zcela vybíleným domem. I v takovém případě se škody vyšplhají do závratných výšin.

Dle policie bylo roce 2015 bylo vykradeno 6895 bytů a rodinných domů, zdroj: shutterstock.com

Dle policejních statistik bylo roce 2015 bylo vykradeno 6895 bytů a rodinných domů, zdroj: shutterstock.com

Jaké pojištění zvolit?

Při pojištění rodinného domu budete muset sáhnout hned po dvou pojistných produktech. Prvním z nich je pojištění nemovitosti. To se vztahuje k holé budově – v případě rodinného domu tedy zahrnuje poškození střechy, stěn domu, oken, vstupních dveří nebo například podlah. Pojištění domácnosti se naopak týká veškerého zařízení domu od nábytku, přes cennosti, domácí spotřebiče až po elektroniku.

Na co si dát při výběru pojištění pozor?

Ať už vybíráte pojištění domácnosti nebo nemovitosti, je třeba se u obou pojistných produktů soustředit především na dvě věci:

  • limity plnění
  • výluky

U jednotlivých položek se informujte, zda jsou omezeny limity plnění. Limit plnění je maximální částka, kterou pojišťovna za danou věc proplatí. Pokud bude například u položky domácí spotřebiče limit 30 000 Kč, v případě pojistné události vám pojišťovna proplatí nejvýše 30 000 Kč, i kdyby byl součet hodnot všech vašich domácích spotřebičů vyšší.

Velmi často mohou nastavené limity vaší domácnosti dostačovat. Ale určitě si předem prostudujte, zda konkrétní nabídka pojišťovny odpovídá svými limity hodnotám vašeho majetku. Výše limitů plnění se liší pojišťovna od pojišťovny a u některých pojišťoven lze limit plnění za příplatek zvýšit nebo nastavit jako neomezený.

Dále se ujistěte, na které situace se pojištění vztahuje. Pokud podepíšete pojistnou smlouvu, aniž byste ji blíže studovali, můžete být v případě pojistné události nemile překvapeni. Po vykradení domu se například můžete dozvědět, že vaše pojistka se vztahuje pouze na škody způsobené požárem, vichřicí a poruchou vodovodu. Zatímco proti krádeži vůbec pojištěni nejste.

Tip: Spočítejte si online pojištění Bezpečný domov a ušetřete 5 %

Základní nabídka se opět liší pojišťovna od pojišťovny. Některé pojišťovny mají již v základním balíčku pojištění proti krádeži, jiné nikoliv. Některá pojišťovna naopak může mít v základní nabídce zahrnuto pojištění proti povodni. Ujasněte si proto, která rizika hrozí vaší nemovitosti nejvíce – například domy u lesa mohou být ohroženy pádem stromů, atp. A sjednejte si pojištění, které bude zahrnovat pro vás nejpravděpodobnější rizika, případně si smluvte rozšíření pojistné smlouvy o vámi zvolená rizika.

Při čtení podmínek pojištění dejte pozor také na výluky. Ty se týkají často méně typických situací, ale také vás mohou nemile zaskočit. Výluky udávají, za jakých okolností vám pojišťovna neproplatí škodu. K nejčastějším výlukám patří:

  • válečné události
  • terorismus
  • poškození majetku v důsledku nedbalosti majitele nebo v důsledku požití omamných látek včetně alkoholu
  • vědomé poškození majetku majitelem
  • škoda v důsledku vady výrobku, kterou trpěla pojištěná věc již v době sjednání pojištění a majitel o vadě věděl