Horizontální nebo vertikální štípačka na dřevo? Poradíme která je pro vás vhodnější

mountfield.cz

mountfield.cz

Vytápění rodinných domů bývá čím dál častěji doplněno o topení v krbových kamnech.  Ta už mnohdy neslouží pouze pro dotvoření útulnosti domova, ale i jako zdroj tepla pro celou domácnost. Vytápění dřevem ovšem vyžaduje přípravu dostatečné zásoby dřeva na zimu. Jak si tuto práci usnadnit? Například využitím štípačky na dřevo.

Štípačka na dřevo – pomocník k nezaplacení

Pokud nechcete strávit mnoho času ani energie klasickým štípáním dřeva sekerou, je štípačka dřeva jistě tím pravým pomocníkem pro vás. Tím, že štípačka zastane mnoho práce, není třeba kupovat drahé palivové dříví, ale můžete se zásobit na zimu levnějším nezpracovaným surovým dřevem, jehož naštípání zajistíte až doma svépomocí. Práci se štípačkou hravě zvládnete. Surové dřevo je většinou dodáváno v metrových délkách, proto je vhodné kulatinu před štípáním zkrátit na požadovanou délku pomocí motorové pily.

Typy štípaček

Velmi oblíbené jsou elektrohydraulické štípačky na dřevo. Motor pohání hydraulický okruh, který přitlačuje štípací klín proti dřevu. Dřevo je ve štípacím stroji fixováno v potřebné poloze. Právě podle polohy, v níž je dřevo štípáno, rozlišujeme dva typy štípaček:

Horizontální štípačka na dřevo

Jedná se o méně robustní stroje, které jsou vhodné spíše k občasnému štípání menšího množství dřeva. Výhodou je to, že je lze využít i tam, kde nebylo počítáno s třífázovými rozvody elektřiny do exteriéru, pro napájení stroje postačí 230 V. Výhodou je větší skladnost štípačky a snazší přemisťování stroje díky pojezdovým kolečkům. Nevýhodou je nižší výkon stroje, poradí si s poleny do průměru 20-25 cm a nejvýše 50 cm dlouhými. Dovedou dřevo rozštípnout vždy pouze na polovinu, případně lze dokoupit křížový klín, který poleno přepůlí nejen podélně, ale také v půlce jeho délky.

Dále můžete vnímat jako nepohodlnou pro práci výšku stroje. U horizontální štípačky je třeba pracovat v kleče. Pro větší pohodlí je sice možné zakoupit stojany, díky nimž lze horizontální štípačku umístit do větší výšky, je však třeba počítat se snížením stability celého stroje a menší bezpečností práce.

Vertikální štípačka na dřevo

Vertikální štípačky na dřevo jsou již robustnější stroje vhodné i k pravidelnému štípání většího objemu dřeva. Bezpečnost práce je oproti horizontálním štípačkám vyšší stejně jako výkon stroje. Dřevo je štípáno ve svislé poloze a lze využít i křížového klínu, který dřevo rozdělí na čtvrtiny. Vertikální štípačky dokáží zpracovat i větší polena až do průměru 40 cm a délce až jeden metr.

Jako nevýhoda se může jevit robustnost stroje a vyšší pořizovací cena. Dále většina těchto strojů potřebuje třífázové napájení elektromotoru. Případně lze zakoupit stroje se spalovacím motorem.

Pořizovací cena štípaček na dřevo

Jak již bylo uvedeno, horizontální štípačky jsou cenově přístupnější. Lze je pořídit od zhruba 3 500 Kč do 6 000 Kč. Zatímco nejlevnější vertikální štípačky začínají na 9 000 Kč a jejich cena může v závislosti na výkonu a kvalitě stroje vyšplhat až ke 20 000 Kč.

Vysoká pořizovací cena nebo například nedostatek skladovacích prostor mnoho lidí od koupi štípačky na dřevo odradí. Pokud však potřebujete štípat větší objem dřeva pouze jednou ročně, může se vám vyplatit i možnost zapůjčení štípačky na dřevo v půjčovnách strojů.

Horizontální štípačku lze zapůjčit za cenu 300-500 Kč/den, vertikální štípačku potom za cca 650 Kč/den. V obou případech je nutné ale složit zálohu 5000 Kč respektive 10 000 Kč.

2 komentáře u „Horizontální nebo vertikální štípačka na dřevo? Poradíme která je pro vás vhodnější

  1. jednoznacne horizontalni, dedovi je uz dost let tak jsem mu koupil horizontalni stipacku, bolelo ho zada, ted uz se ale diky ni nemusi pro dreva ohybat. ;)

  2. Horizontální jsou méně výkonné, doporučil bych spíše vertikální.

Komentáře nejsou povoleny.